Neke žene jedva čekaju da se vrate na posao nakon bolovanja radi nege deteta. Ili da ostave bebu na dan ili dva kod bake i deke, ako ta mogućnost postoji. Sa druge strane, neke žene se panično plaše tog trenutka koji će jednom neminovno doći. I prolongiraju razdvajanje od bebe što je duže moguće. Možemo uzeti kao pretpostavku da majkama iz prve grupe to odvajanje lakše padne jer ga i same priželjkuju, ali činjenica je da je za taj korak svim majkama neophodna kako psihička, tako i logistička priprema i podrška.
Ključno pitanje koje sve majke sebi postavljaju je – da li će neko drugi mojoj bebi moći da pruži barem jednako dobro negu kao ja? I to je sasvim normalno i prirodno.
Kada se radi o kraćem izlasku, odlasku u bioskop, na kafu sa prijateljicama ili na koncert, verovatno nećete imati dilemu da li je tih nekoliko sati beba u dobrim rukama. Ostavićete je sa osobom od poverenja i sa osobom na koju je beba navikla, bilo da je u pitanju otac, baka, deka, tetka… Međutim, kada govorimo o povratku na posao, treba imati na umu da se radi o trećini bebinog dana. Veoma je važno da pronađete osobu koja će jednako odgovarati i vama i bebi. Kako biste bili sigurni da ste napravili dobar izbor, idealno bi bilo da napravite mesta pre definitivnog povratka na posao za period tranzicije. Dakle, da priuštite sebi i bebi dovoljno vremena za upoznavanje sa osobom koja će voditi brigu o njoj. Nešto poput prilagođavanja dece na vrtić, postepeno povećavajte broj sati koje beba provodi samostalno sa tom osobom. Rutina u ishrani, spavanju i dnevnim aktivnostima je važna stvar koju treba da prenesete bebinoj budućoj čuvalici kako bi dalje funkcionisanje i njihovo druženje bilo što lakše. I kako biste vi bili mirniji i sigurni da sve teče kako treba.
Osećaj krivice je potpuno normalna, ali isto tako potpuno bespotrebna pojava koju oseća skoro pa svaka majka kada se prvi put odvaja od bebe. Naročito ako povod odvajanja nije posao nego zabava ili zadovoljstvo. Verovatno ćete sa raznih strana čuti različite komentare, počevši od onih osuđujućih koji će reći „da je majci mesto jedino pored deteta“ ili „ona se provodi dok muž čuva bebu“ do komentara podrške koji su ipak ređi slučaj. Ukoliko bebu ne dojite, a čak i ako je to slučaj uvek postoji rešenje, nema apsolutno nijedne prepreke niti razloga da ne priuštite sebi predah na par sati, dan ili dva. Beba će verovatno više nedostajati vama nego vi njoj. Verujte u ljude oko sebe i prepustite im brigu o detetu. Ako bebu ostavljate kod bake i deke na spavanju, setite se da su to ljudi koji su takođe odgajali decu jer da nisu – ni vas ne bi bilo. I da imaju dovoljno iskustva u tome. Pa čak i ako vam se neke njihove metode ne dopadaju, radi se o kratkom periodu koji sigurno neće poremetiti bebin i vaš život.
Kao što smo već pomenuli, verovatno će vama biti teže nego bebi. I zato je ovaj savet zlata vredan – isplanirajte dan . Kada ste već slobodni, lagodni sa vremenom i nemate obavezu da stalno proveravate pelenu, spremate hranu ili čistite po kući, nemojte to da radite ni telefonom. Isplanirajte sebi aktivnosti i odmor tako da vam ostaje što manje vremena da razmišljate, zivkate i proveravate da li je kod kuće sve u redu. Jer u većini slučajeva zaista jeste sve u redu, a ako nije vi ste prva osoba koja će to saznati. Ne opterećujte ni sebe ni druge bespotrebnom količinom brige. Ona mala količina će uvek i zauvek biti prisutna, ma koliko da su nam deca porasla.
Iako nikako ne možemo da zanemarimo dozu stresa koje prvo odvajanje od bebe nosi sa sobom, ako ste već odlučili da predahnete, zaista to i uradite. Opustite se onako kako vi to najviše volite. Uz čašu vina, ples, masažu, knjigu. Družite se sa odraslim ljudima. Možda ste i zaboravili koliko je sjajno kada ne tepate dok govorite i kada sagovornik može da vam odgovori smislenom rečenicom 🙂